The JESSA 

 

Year

Winner

Section or Area

2022

Gill Himayakanthan

Floral Art

 

Kath Le Maistre

Needlework & Textile Art

2021

Marianne Sargent

Jèrriais

2020

 Not Awarded

 

2019

Susan Bone

Needlework & Textile Art

 

Anthony Scott Warren

Jèrriais

2018

Jane Le Sueur

Music

2017

 Not Awarded

 

2016

Monica Noel

Dance

2015

Gloria Roscouet

Floral Art

2014

Ruth Labey

English Speech & Drama

 

Nicola Robinson

Friends

2013

Helen Racjan

Dance

 

Roselle Sutherland

English Speech & Drama

2012

Angela Luce

Music

 

Peter Ward

Adult & Youth Art & Craft

2011

Jenny Gill

Primary Art

 

John Grimshaw

Trophies; ES&D from 2011

 

Sandra Le Vesconte

Floral Art

 

Anne Herrod

Jèrriais

2010

Judy Gardener

Adult & Youth Art & Craft

 

Colin Ireson

Jèrriais

 

Heather Le Maistre

Needlework & Textile Art

 

Jean Shiels

Music

2009

Rowland Heaven

Music; Vice-President

 

Patricia Holt

Needlework & Textile Art

 

Sue Russel

Floral Art

 

Peter Shaw

Trophies

2008

Lesley Curgenven

Photography

 

Lola Garvin

French

 

Lesley Liston

Handwriting

 

Sandra Mathew

Dance

 

Elisabeth Perchard

Needlework & Textile Art

 

Shirley Groombridge

English Speech & Drama

2007

Daphne Macready

Special (Jèrriais)

 

Mary Parslow

English Speech & Drama

 

Jean Roche

Floral Art

 

Mary Walledge

Dance

 

Brian & Joyce Gilbert

Special (Jèrriais)

2006

Ray Banks

Adult & Youth Art & Craft

 

Jane Mallet

Needlework & Textile Art

 

Dennis Shaw

Floral Art

2005

Sue de Gruchy

Music

 

Sonia Hamon

English Speech & Drama

 

Wilma Allan

Primary Art

 

Gladys Dunell

Needlework & Textile Art

2004

Simonne Bridge

Needlework & Textile Art

 

Elinor McFadden

Floral Art

 

Rosemary Millow

Music

 

Catherine Chalinot

Adult & Youth Art & Craft

2003

John Taylor

Music

 

Vic Tucker

Photography

2002

Mitch Couriard

Youth Art

 

Lucille Dethan

ES&D; Floral Art

2001

Betty Bullock

Primary Art

 

Jennie Le Sueur

English Speech & Drama

 

Joan Tapley

Jèrriais

 

Pat Dubras

English Speech & Drama

 

Gillian Thomas

English Speech & Drama

2000

Christine Hamon

Music

 

Janine Hebden

Dance

 

Pat Le Breton

French; Trophies

 

Amelia Perchard

Jèrriais

 

Jack Petty

Adult & Youth Art & Craft

1999

John Duffield

Steward

 

Peter le Liard

Backstage

 

Laurie Huelin

Jèrriais

1998

Guy Le Sueur

Dance

 

Roselle Baker

Music

 

Betty Massip de Turville

English Speech & Drama

 

Ann Whelan

English Speech & Drama

1997

Maureen de Gruchy

Floral Art

 

Annette Perkins

Dance

 

Roy Picot

Music

1996

Mary Beale

Needlework & Textile Art

 

Charles Carrel

Music

 

Sue Chin

Secondary Art

 

Vera Chevalier

Admin

 

Edward Noel MBE

Dance

 

Eileen Senior

English Speech & Drama

1995

Florence Le Cornu

Music

 

Amy Luce

Music

 

Kenneth Renault

Handwriting

1994

Margot Du Feu

Music

 

Arthur Mauger

Photography

 

Rosa (Freda) Amy

Music

 

Robert Tilling

Secondary Art